דקומפקסיה למתחילים

מה זה דקומפרסיה?

מקור המילה דקומפרסיה הוא בלטינית, דקו = פחות, פרסיה = לחץ. דקומפקסיה = פחות לחץ
במאמר זה אנסה להסביר בצורה בסיסית מהי הדקומפרסיה ואיך ניתן למנוע אותה לצלילה בטוחה ומהנה.

דקומפקסיה וקוקה קולה

בואו נתחיל עם משהו שכולנו מכירים, בקבוק קוקה קולה, אולי המשקה הפופולארי ביותר בעולם.
מה זה קולה, זה משקה מוגז, כלומר משקה שיש בו גז. איזה משקה? לא באמת רלבנטי, מדובר בנוסחא סודית שרבים מנסים למצוא אותה.
איזה גז? גם זה לא ממש רלבנטי אבל מדובר בפחמן דו חמצני.
אם ניקח בקבוק קולה סגור ונסתכל עליו לא נראה את הגזים, הסיבה שאנחנו לא רואים את הגזים היא שהגזים נמסים בתוך בנוזל. איננו יכולים לראות אותם בדיוק כפי שאיננו יכולים לראות סוכר שנמס במים.
כאשר אנו פותחים את הבקבוק אנחנו יכולים לראות ולהרגיש את הגזים שבתוכו.

איך ממיסים גז בתוך הנוזל?

חוק הנרי קובע שכמות הגז המומס בתוך נוזל תהיה ביחס ישר ללחץ הפועל עליהם. ככל שהלחץ המופעל על הגז גדול יותר, כך תגדל כמות הגז המומסת בתוך הנוזל.
כלומר הגז מוכנס לתוך הקולה פשוט על ידי דחיסתו והפעלת לחץ. דמיינו דוד גדול מלא בקולה חסרת גזים, על החלל מעל הדוד מוזרם פחמן דו חמצני ובוכנה גדולה יורדת למטה.
הבוכנה דוחסת את הגז ומפעילה עליו לחץ, הלחץ ממיס את הגז בתוך הנוזל, התערובת נארזת בבקבוק והרי לנו קוקה קולה לתפארת.

מה הקשר בין קוקה קולה לצלילה?

אנחנו נוזל הקולה, הגוף שלנו מורכב ברובו מנוזלים, כאשר אנחנו צוללים הלחץ מסביבנו עולה. עם העליה בלחץ הסביבתי כמות הגזים המומסת בתוך הגוף שלנו עולה.
הגזים לא חודרים לגופנו בצורה ישירה, הם מגיעים לשם דרך מערכת הנשימה, ולכן התהליך לוקח זמן. בכל נשימה שאנו לוקחים (בזמן צלילה) אנו מזרימים עוד גז לגוף שלנו.
בואו נחזור שניה אחת לקולה, אם נפתח את הבקבוק ממש בזהירות, ולא ננער אותו לא נראה בועות של גז. למרות זאת, אם תנסו, שעה מאוחר יותר, לשתות מהקולה תגלו שלא נותרו בה גזים.
הגזים נפלטו מהמערכת כשם שנכנסו אליה, לחץ הגז בבקבוק גבוה מלחץ הגז באוויר שמסביב ולכן הגז פשוט מתנדף מהנוזל.
בצלילה בהתאם לטבלת דקומפרסיה זה בדיוק מה שקורה גם לנו, הגזים מתנדפים מגופנו דרך מערכת הנשימה.
מה עלול לקרות אם לא נשמור על המגבלות?
רמי סדנאי, מבכירי מדריכי הצלילה בארץ, ונכון להיום פקח ברשות לצלילה סיפר פעם שאת הדייגים בעכו הוא מלמד מה זה דקומפרסיה במשפט אחד: ארוך מדי, עמוק מדי.
קחו בקבוק קולה אחר, נערו אותו, ופתחו את הבקבוק בבת אחת, מה קורה עכשיו, אתם הרי יודעים, לא צריך לנסות, לכולנו זה כבר קרה לפחות פעם אחת. בתוך הבקבוק נוצרות בועות והגז שפורצות החוצה מהבקבוק.
אם צללנו עמוק מדי או למשך זמן ארוך מדי, כמות הגז המומס בגופנו תהיה גדולה מדי, נסיון לעלות לפני השטח שקול לניעור בקבוק הקולה.
בועות גז עלולות להיווצר בגופנו, (הגז בו מדובר הוא גז החנקן שמהווה כמעט שמונים אחוז מתערובת האוויר שאנו נושמים) הבועות נמצאות בתוך מחזור הדם ועלולות לחסום מעבר דם (וכתוצאה מכך חמצן) לאיבר חיוני בגוף.

מה הסימפטומים של מחלת הדקומפרסיה?

בגלל שהבועות יכולות להווצר כמעט בכל איבר בגוף, הסימפטומים יכולים להיות שונים ורבים.
הסימנים הקלים ביותר הם כאשר הפגיעה נעשית באחד הסחוסים (אחרי צלילות ארוכות אך לרוב לא עמוקות) ומתבטאים בכאבים חדים וממוקדים בברכיים, מרפקים או כתפיים.
פגיעה עורית מתבטאת בתחושת נימול, אדמומיות לא מוסברת, גירוד בעור או רגישות יתר.
פגיעה בכל הגוף שבאה לידי ביטוי בכאבי ראש, חולשה עייפות ותשישות.
הסימנים של פגיעה בריאות הן כאבי חזה וקשיים בנשימה.
הפגיעות הקשות הן במקרה של פגיעה בעמוד השדרה או המוח. במקרים אלה הסימנים יכולים להיות שיתוק מלא או חלקי, פרכוסים ואף מוות.
נמצא מתאם בין פרק הזמן שעבר מהצלילה ועד להופעת הסימנים לבין חומרת הפגיעה, ככל שהסימנים מתגלים סמוך יותר לזמן סיום הצלילה כך עולה דרגת הפגיעה.

איך מטפלים בנפגע דקומפרסיה?

בכל מקרה של חשד לפגיעת דקומפרסיה יש לפנות את הנפגע במהירות המירבית לבית חולים עם תא לחץ. רצוי להשכיב את הנפגע על צידו השמאלי עם רגליים מוטות כלפי מעלה ולהנשים בחמצן אם ניתן. זמן ההגעה לתא לחץ הוא קריטי ויש להמנע מהשתהות מיותרת.
עבר היתה נהוגה תרגולת של חזרה למים לביצוע חניות אחרי צלילה, התרגולת הזאת מסוכנת ועלולה להביא לפגיעה חמורה יותר - לעולם אין לחזור למים לביצוע השלמות של חניה אם ישנו חשד לפגיעת דקומפרסיה!

איפה יש תא לחץ?

יוספטל באילת 08-6358011
אסף הרופא במרכז 08-9205195
תא לחץ אלישע – רמב"ם 04-837785 או 04-8377812

איך ניתן למנוע את מחלת הדקומפרסיה?

בקלות, על ידי שימוש בטבלאות צלילה. הקפדה על עליה איטית וחניית בטיחות, התחשבות בגורמי הסיכון והכרת המגבלות שלנו יובילו אותנו לצלילה מהנה ובטוחה.
אל תשכחו את בקבוק הקולה, אל תנערו את עצמכם אחרי צלילה, המנעו מפעילות גופנית מופרזת, תנו לגוף שלכם מנוחה אחרי צלילה עמוקה.
ישנו קשר ישיר בין הופעת סימפטומים בצלילות גבוליות לבין התייבשות, הקפדה על שתיה מרובה, לפני ואחרי הצלילה מפחיתה את הסיכון להפגע מדקומפרסיה.
שליטה באיזון כדי למנוע מצבים של עליה לא מבוקרת.