קורס צלילה באילת

למה כדאי לעשות קורס צלילה באילת?

אילת נחשבת ובצדק לאחד המקומות הטובים בעולם לעשות בהם קורס צלילה. יש לכך גורמים רבים, הנה רשימת היתרונות העיקריים של אילת כאתר לקורס צלילה.

מזג האוויר

בשנה ממוצעת, ניתן לספור את מספר הימים שלא ניתן לצלול בהם באילת על אצבעות כף יד אחת (לרוב גם ישאר לכם עודף). אני לא מכיר מקום אחר כזה בעולם, ניתן לתכנן חופשת קורס צלילה באילת חודשים מראש (ויש הרבה שעושים זאת) ולדעת שסיום הקורס אינו תלוי כלל במזג האוויר. גם בימים המעטים שלא ניתן לצלול באיזורים הפתוחים עדיין נותרים מספר מקומות עם תנאי צלילה (חוף הוויליג') ולשם מתנקזים הצוללים מכל מועדוני הצלילה.
רובכם כבר הייתם באילת ומכירים את עומס החום בקיץ, רוב הישראלים נמלטים לבריכת השחייה ולמיזוג האוויר של המלון או הקניון. אבל רוב מועדוני הצלילה באילת ממוקמים מדרום לעיר, הטמפרטורות נמוכות יותר ומשבי רוח צפונית שמקוררים על ידי הים מצננים קצת את האיזור. במועדונים תמצאו כיתות לימוד ממוזגות. בדרך לצלילה תלבשו חליפת צלילה קלה ותרטיבו את עצמכם במקלחת. המים בקיץ קרירים ונעימים, בדיוק כמו שצריך. .
בחורף קר יותר, אבל ברגע שמגיעים לאיזור בלי רוח מרגישים את השמש האילתית המחממת גם בחורף. בחלק גדול מהמועדונים יש איזורים חצי סגורים שיאפשרו לכם להשתזף בין הצלילות גם בינואר.

ראות

הראות מוגדרת כמרחק האופקי שבו ניתן לראות במים, במפרץ אילת ניתן לראות אופקית כמעט תמיד מעל 10 מטרים, ולעיתים גם עד 30 מטרים. יום של ראות מצוינת בים התיכון (ואין ימים רבים כאלה) הוא יום של ראות רגילה במפרץ אילת, ישנם פרקי זמן מעטים שבהם הראות לא מעולה אבל גם אז ניתן לשמור בקלות על קשר עין בין כל הצוללים ולהנות מהסובב הימי.
לראות יש השפעה גדולה על איכות הקורס, בצלילה שמתבצעת בתנאי ראות לא טובים המדריך מתרכז בשמירה על החניכים, כל האמצעים כשרים, חבלים, אחיזת ידיים, הורדה חניכים בקבוצות קטנות, מטרת השיעור נשכחת מול הפחד מאיבוד צולל. כשהראות טובה קל למדריך הצלילה לשמור על קשר עין עם כל החניכים והוא יכול להתרכז בלימוד צלילה. בשלבים יותר מתקדמים של הקורס כאשר לומדים להתאזן במים המדריך יכול לתרגל מספר צוללים במקביל, מה שיתן לכם זמן תרגול גדול בהרבה וישפר את מיומנות הצלילה החשובה ביותר (אולי חוץ מנשימה).

טמפרטורת מים

באילת טמפרטורת המים נוחה במשך כל השנה. טמפרטורת מי הים האדום היא די קבועה אבל בחלקו העליון יש הבדלי טמפרטורה בין הקיץ לחורף, בשנה ממוצעת טמפרטורת המים באיזור הרלבנטי לצלילה תהיה בין 18 מעלות צלזיוס בסוף פברואר ועד כ25 מעלות בסוף אוגוסט. בכל מקרה מדובר בטמפרטורת מים נוחה מאוד לצלילה, בחורף תלבשו חליפות מלאות, בקיץ תסתובבו עם חליפת ברמודה קצרה ויהיה לכם נעים במים.
רבים חולמים על צלילה במקום חמים, כמו איי תאילנד למשל. אין ספק שצלילה בים חמים היא נעימה ומהנה אבל יש חיסרון בביצוע קורס צלילה במקום כזה. החליפה משפיעה מאוד על האיזון, צולל שעבר קורס עם חליפה דקיקה או בלי חליפה כלל, לא יוכל להפנים את המשמעות של שימוש במאזן הציפה.

משטח נוח לאימונים

כמעט לאורך כל החוף ישנה רצועה די חולית בעומק של שניים עד שישה מטר, שם תבצעו את רוב החלק המעשי של הקורס, המקום קלאסי, חול שמאפשר לחניכים לשבת על הברכיים גם בקיץ, איזור נקי מאלמוגים (פעם היו שם אלמוגים אבל זה מה שקורה שי כל כך הרבה בתי ספר לצלילה באיוזר כל כך קטן), מיד לאחר האיוזר השטוח מתחיל מדרון תלול כלפי מטה, מדרון זה מאפשר לתרגל איזון בעומקים משתנים.

עומק במרחק נגיעה מהחוף

בקורס צלילה רגיל ישנם בין חמש לשמונה צלילות שנעשות בעומק של לפחות 14 מטר, בים תיכון מדובר בצלילה מסירה. לא תמיד תנאי הים נוחים, לא נעים לצלול עם מחלת ים ולצערי רבים חווים אותה, הרגע ים שחולפים מרגע שהסירה עוגנת ועד הירידה למים מלווים בטלטול הספינה העוגנת ובהתרכזות בציוד הצלילה הנמצא על הסירה, שני גורמים שמזרזים את הופעת המחלה.
באילת כפי שאמרנו, מיד לאחר המשטח מתחיל המדרון התלול כלפי מטה, גם אם הכנסתם ווסת לפה בגובה עמידה והתחלתם את הצלילה משם תוכלו להגיע לשלושים מטר תוך שתי דקות.

איזור סגור לסירות

סעו דרומה מאילת, לאיזור מועדוני הצלילה ודרומה משם עד למעבר הגבול טאבה, רואים את העמודים הצפים במים, עמודים אדומים או אדומים לבנים, כמאה וחמישים מטרים מהחוף? העמודים האלה מסמנים איזור אסור לכניסת סירו ת. אסור לשום סירה לעבור את העמודים האלה לכיוון החוף, גם לא לקיאק, גם לא לגלשן, אפילו לא לסירת גומי של ילדים עם משוטים. הידיעה שאין סירה מעלינו עוזרת למדריך להרגיש ביטחון במים ולהגדיול את מספר הפעמים שתבצעו עליות ישירוה לפני המים.
שימו לב שבאיזור הצלילה של היתוש (לא רחוק ממועדון הצלילה אקווה ספורט) יש מרכז שיט גדול , באיזור הזה יש מעבר ימי לסירות באיזור הסגור. המעבר תחום בחבלים מוצפים בשני צדדיו ובגלל עומס הסירות באיזור יש להשגיח היטב שנקודת היציאה מהמים בטוחה.

האלמוגים והדגים

ישנם חלקים משעממים בקורס צלילה, בצלילות הראשונות של הקורס אתם רוב הזמן נמצאים במקום אחד במים, המדריך מדגים תרגיל, ואז עובר בין החניכים ומתרגל אחד אחד עד לשביעות רצונו. מה עושים. באילת אתם רק צריכים לפקוח את העיניים ולהסתכל מסביב, מהרגע הראשון שתכנסו למים תכולו לראותדגים ואלמוגים בכל רגע נתון. כשתתקדמו עם הקורס ותרכשו הרגלי איזון טובים תזכו גם לטייל יותר באיזור השוניות ולראות את העושר התת ימי.
המלצה שלי, פקחו עין מדי פעם לראות מה עושה המדריך (שלא תמצאו את עצמכם פתאום לבד במים) את אבך בחנו את הסביבה היטב, דווקא כשאנחנו נמצאים במקום אחד יש לנו יכולת להכיל את הסביבה יותר טוב. תוכלו לגלות הרבה דברים, כמעט בכל מקום ניתן

מספר גדול של מועדונים וארגוני צלילה

באילת פועלים עשרות מועדוני צלילה והיא גם הבית של כמה ארגוני צלילה, למרות שניתן לראות מחיר פחות או יותר זהה לקורסי הצלילה הבסיסיים ברוב מועדוני הצלילה אילת (היום כ1600 ש"ח לקורס כוכב אחד + שניים), בסופו של דבר הצע גדול גורם לתחרו ת, מדי פעם יוצא אחד ממועדוהי הצלילה במבצע ששובר קצת את השוק כלפי מטה וסוחף אחריו (בלית ברירה) מועדוני צלילה נוספים.
ההצע הגדול מבטיח גם שכל אחד יוכל למצוא את המועדון שמתאים לו, בין אם אתה צעיר שרוצה לשתות בירה על החוף (אקוה ספורט), מחפש ניתוק (כפר הצוללים) או אנונימיות מסוימת (רד סי ספורט-מנטה) תמיד תוכל למצוא באילת את המועדון שלך.
בנוסף למספר הרב של מועדוני הצלילה פועלים באילת מספר מדריכי צלילה עצמאים, אין לכם מה לחשוש, החוק בישראל מחייב כל מדריך לעבוד עם מועדון צלילה וגם מדריכים עצמאים עושים זאת. ישנם מדריכם שיכולים לספק פיתרון לבעיות מיוחדות או לתת לכם מבצעים מיוחדחם או קורסים אישיים. איתמר דואק למשל, מציע קורס צלילה כשר שמסתיים בשבעה ימים, הצלילה האחרונה של הקורס תהיה צלילת לילה ואותה תבצעו במוצאי שבת.