סנפירי צלילה

למה צריך סנפירי צלילה?

בזמן צלילה אנחנו משתמשים בידיים כדי לתקשר עם בן הזוג, כדי לשלוט במאזן הציפה ולאחוז בווסת הצלילה, כדי להשוות לחצים באוזניים, ועוד לא התחלנו לדבר על שליטה באביזרים שאנחנו לוקחים איתנו למים כמו מצלמת צלילה. על מנת לשחרר את הידיים שלנו בזמן צלילה אנו צריכים להיות מסוגלים להתקדם בעזרת הרגליים בלבד. כאן נכנסים לשימוש סנפירי הצלילה, הסנפירים מאפשרים לנו להתקדם במים בצורה יעילה בלי עזרת ידיים.

מה חובה במסיכת צלילה?

מסיכת צלילה צריכה להיות עשויה מזכוכית מחוסמת, כך שאם תשבר בזמן צלילה (מעולם לא שמעתי על מקרה כזה אבל לא תרצו להיות הראשונים) הזכוכית תשבר לרסיסים קטנים (כמו שמשה של רכב) ולא לשברים גדולים שעלולים לפגוע בעיניים.
מסיכת צלילה צריכה לכלול את האף, לא ניתן לצלול עם משקפת שחיה, עם הירידה לעומק עולה הלחץ הסביבתי, כדי שנוכל להשוות את הלחץ במסיכה אנחנו צריכים להיות מסוגלים לנשוף אוויר לתוכה.
מסיכת צלילה צריכה לאפשר גישה לאף על מנת שנוכל להשוות לחצים (לפמפם) בזמן העמקה.

איזה סוגי סנפירי צלילה יש?

החלוקה הבסיסית ביותר היא בין סנפירי נעל וסנפירי רצועה.
סנפירי נעל כוללים בתוכם פתח המתאים לצורת כף הרגל, אנו לובשים אותם על רגל יחפה (או מעל גרבי צלילה) והם אינם כוללים רצועות מתיחה. לסנפירי רצועה יש פתח שלתוכו נכנסת רוב הרגל, העקב נשאר בחוץ והסנפיר מהודק על הרגל באמצעות רצועה, סנפירי רצועה נלבשים מעל נעלי צלילה.
חלוקה מקובלת אחרת היא בהתאם למבנה להב הסנפיר, ישנן טכניקות שונות לשיפור היעילות של הסנפיר, למשל פתחי מים, חיזוקים אורכיים, חציית הסנפיר ועוד.

איך משתמשים בסנפירי צלילה?

כדי להשתמש בסנפירים במים יש לנעול אותם קודם, מבנה הסנפירים מונע מאיתנו ללכת בצורה רגילה ולכן ברוב המקרים נועלים את הסנפירים במים. במידה ואנו נאלצים ללכת עם הסנפירים (כאשר יש גלי חוף ולא ניתן לנעול את הסנפירים במים, בצלילה מספינה) ניתן ללכת עם הסנפירים לאחור או הצידה (כמו סרטנים), נסיון ללכת עם הסנפירים קדימה לרוב מסתיים במעידה או בקיפול הסנפיר.
נכנס למים ונגיע לעומק עמידה (אם אנו משתמשים בסנפירי רצועה ננעל את נעלי הצלילה לפני הכניסה למים, יחד עם החליפה), נכין את הסנפיר שאנו רוצים ללבוש. סנפיר רצועה על ידי קיפול הרצועה מתחת לסנפיר (על מנת שלא תכנס לתוך המנעל) וסנפיר נעל על ידי קיפול העקב לאחור. נשתמש בבן הזוג שלנו כדי להיות יציבים במים, נרים את הרגל לכיוון היד הנגדית ונכניס את הרגל לסנפיר, נחזיר את הרצועה למקומה ונהדק את הסנפיר לרגל. נחזור על הפעולה עם הסנפיר השני על ידי שימוש ביד השניה והרגל הנגדית.
שנם צוללים רבים שמגיעים לעומק עמידה, חובשים מסיכה ומכניסים ווסת לפה, את הסנפירים הם נועלים מתחת לפני המים כאשר הם יושבים על הקרקעית. בזמן צלילה על מנת להשתמש בסנפירים בצורה יעילה יש להניע את הרגליים בתנועות ארוכות ואיטיות, כאשר ציר התנועה הוא באגן, כלומר כל הרגל עולה ויורדת, הברכיים די ישרות (אך לא נעולות). צוללים מתחילים רבים סובלים מתסמונת האופניים והם מנסים לנוע במים תוך כדי תנועות שמזכירות יותר מכל סיבובי דוושות אופניים, שיטה זו הינה בלתי יעילה ויש להמנע ממנה.

איך לבחור סנפירים?

נוחות
כמו בשאר ציוד הצלילה, הנוחות שלכם נמצאת במקום הראשון, אל תתפשרו. סנפיר לא מתאים, לוחץ, כבד מדי או עשוי מחומר קשה מדי. עלול לגרום לכם למאמץ יתר במים, מאמץ יתר מגדיל את קצב בנשימה ומכאן המרחק קצר לצלילה לא מהנה. בחירה נכונה של סנפירים תאפשר לכם לנוע כמעט בלי מאמץ במים, לשמור על קצב נשימה איטי ולהנות מצלילה בטוחה
אבזמי שחרור מהיר יקלו עליכם לנעול ולחלוץ את הסנפירים לפני ואחרי צלילה.

התאמת מידה
סנפיר קטן מדי ילחץ לי על הרגל ויגרום לאי נוחות בזמן צלילה, סנפיר גדול מדי עלול להיות גורם לכיווצי שרירים בכף הרגל (אם כף הרגל שלכם מתכווצת בזמן צלילה נסו להדק את הרצועה או לרכוש סנפיר צלילה קטן יותר).
גלל שהחלק האחורי שלהם פתוח, מגוון הגדלים של סנפירי רצועה מצומצם והם מגיעים לרוב בגדלים של קטן, בינוני, גדול וגדול מאוד. סנפירי נעל צריכים "לשבת" על הרגל טוב ולכן באים במגוון מידות גדול יותר. בכל מקרה המידות רשומות על הסנפירים, לרוב בחלקם התחתון.

התאמה לכוח רגלי הצולל
לכל צולל יש את מבנה הגוף שלו, המשקל שלו, כוחו וכושרו הגופני ועל כן לכל צולל יש סנפיר שיתאים לו ביותר. אם אתם צוללים מנוסים אני בטוח שכבר מצאתם את הסנפיר המתאים לכם, למתחילים אני ממליץ לא להסתבך יותר מדי, חפשו את אחד הדגמים הנפוצים של היצרנים הגדולים. חפשו סנפירים קלים וגמישים, לא תצטרכו ליותר מזה כדי להנות מצלילה או משנירקול. אם תתחילו לעסוק בצלילה בצורה אינטינסיבית יתחזקו השרירים המתאימים ותוכלו להשתמש בסנפירים יותר גדולים.
בעיקרון ככל שהסנפיר גדול יותר, קשה יותר, כבד יותר נצטרך להפעיל עליו כוח רב יותר.

איך לבדוק סנפירים?

לפני יציאתכם לצלילה בדקו את הסנפירים, נקודת התורפה היא ברצועות והאבזמים, מתחו את הרצועות וחפשו סדקים, סדק עמוק מעיד על רצועה העלולה להקרע בזמן צלילה.

איך לטפל סנפירים?

שטיפה במים מתוקים ויבוש בצל לאחר הצלילה, יש להמנע מלהשאיר ציוד צלילה חשוף לשמש ולמלח.
סנפירי רצועה הם מקום מצוין לשמור בו את מסיכת הצלילה על מנת למנוע את אובדנה או שבירתה.