קנה צלילה - שנורקל

כללי

בעברית יש לומר "צנרן", גם השימוש במילה "קנה" אפשרי, אבל נראה שחוץ מבאקדמיה ובקורסים של מדריכי צלילה כולם אומרים שנורקל ואפילו משתמשים בשנורקל כפועל: שנירקלתי, שנירקלתם, כמו למשל "ירדנו לשנרקל בשמורת האלמוגים וראינו צב ים קטן".
במאמר זה נלמד כל מה שצולל צריך לדעת על שנורקל, למה צריך שנורקל, איך להשתמש בשנורקל, איך לבחור שנורקל מתאים ואיך לטפל בשנורקל.

למה צריך שנורקל?

בצלילת מכשירים (כאשר אנו משתמשים בווסת ומיכל צלילה) השנורקל יאפשר לנו לחסוך אוויר בזמן השחיה לאתר הצלילה, צוללים רבים נוהגים לנפח את מאזן הצלילה ולשחות על הגב, זוהי באמת שחיה קלה אבל שימוש בשנורקל יאפשר לכם להנות גם מהדרך לאתר. פעמים רבות ניתן לגלות בעלי חיים מיוחדים דווקא בדרך לאתר וכדאי לאמץ את המנהג הלא ישראלי של שימוש בשנורקל בצלילת מכשירים.
בצלילה חופשית השנורקל מאפשר לצולל ציפה חסרת מאמץ. ללא השנורקל עלינו להרים את ראשינו מעל המים כדי לנשום, בהתאם לחוק בויל המשקל שלנו במים גדל ואנו צריכים להתאמץ כדי לצוף. השימוש בשנורקל מאפשר לנו להכניס את ראשנו למים, במצב זה כאשר אנו שואפים אוויר יש לנו ציפה חיובית ואנו לא צריכים להתאמץ כלל כדי לצוף, חוסר המאמץ מאפשר לנו לנשום בצורה יותר עמוקה ולהגביר את הציפה שלנו.

איך משתמשים בשנורקל?

את השנורקל נחבר למסיכה מצד שמאל כדי שלא נתבלבל בינו לבין הווסת, יש כל מיני סוגי מחברים שמאפשרים חיבור השנורקל והמסיכה, במידת הצורך ניתן להכניס את השנורקל אל מתחת לרצועת המסיכה
לאחר מכן יש להכניס את פיית השנורקל לפה ולעטוף את המנשכים בשיניים בעדינות. השנורקל מוכן לפעולה, ניתן להכניס את הראש למים ולנשום דרכו, כדאי לנשום נשימות עמוקות ואיטיות.
במידה וחודרים מים לשנורקל ניתן לרוקן אותם על ידי נשיפה חזיקה (טפו) לתוך השנורקל, לאחר ניסיון הריקון יכולים להמצא שאריות מים בשנורקל, יש לקיחת נשימה זהירה כאשר אנו משתמשים בלשון לסינון ולרוקן את שארית המים בנשיפה נוספת.

איך לבחור שנורקל?

גודל
לשנורקל קצר מדי יכנסו מים, שנורקל ארוך מדי יוצר שטח מת גדול מדי ולא מאפשר אוורור טוב של הריאות.
אורך השנורקל צריך להיות בין שלושים לארבעים סנטימטר וקוטרו בערך שני סנטימטר.

צבע ופס זוהר
שנורקלים אוהבים ללכת לאיבוד ולכן כדאי לבחור שנורקל עם צינור בצבע בולט, בנוסף כדאי לרכוש שנורקל שמצויד בפס זוהר בחלקו העליון של הצינור.

נוחות
בדקו שגודל הפיה מתאים לכם ושאחיזת המנשכים נוחה. ודאו שיש דרך נוחה לחבר את השנורקל למסיכה.

איך לבדוק שנורקל?

פני יציאתכם לצלילה בדקו את השנורקל, ראשית בחנו אותו במבט, נקודת התורפה של השנורקל היא בפייה, חפשו קרעים. לאחר מכן הכניסו את השנורקל לפה, השתמש באצבעכם כפקק לקצה ונסו לשאוף אוויר, אם אתם מצליחים לשאוף אוויר הדבר עלול להעיד על פתח דרכו יכולים להכנס מים לשנורקל.

איך לטפל בשנורקל?

שטיפה במים מתוקים ויבוש בצל לאחר הצלילה, יש להמנע מלהשאיר ציוד צלילה חשוף לשמש ולמלח.