חליפת צלילה

למה צריך חליפת צלילה?

העניין העיקרי הוא חום הגוף, האוויר הוא חומר מבודד (חום) ולכן כאשר אנו נמצאים בסביבתנו הטבעית קצב איבוד החום שלנו הוא איטי. כאשר אנו צוללים אנו מוקפים מוקפים במים, המים מוליכים וקולטים חום הרבה יותר טוב מאוויר ובלי חליפת צלילה אנו עלולים לאבד חום בקצב מהיר. תפקידה העיקרי של חליפת הצלילה אם כן הוא לשמור על חום הגוף שלנו במים.
סיבה נוספת ללבישת חליפת צלילה היא הגנה מחתכים וצריבות, לדוגמא בים התיכון בסוף הקיץ טמפרטורת המים באיזור השלושים מעלות, אין לנו צורך בחליפת צלילה לבידוד מפני קור המים ולמרות זאת ניתן לראות שרוב הצוללים משתמשים בחליפת צלילה מלאה (כלומר מכסה את כל גופם). הסיבה היא מספרן הרב של המדוזות ויכולתה של חליפת הצלילה למנוע צריבות.

כיצד פועלת חליפת הצלילה?

חליפת הצלילה עשויה מחומר סינטטי (נאופרן) שבתהליך יצורו מוקצף ומתמלא בועיות אוויר, האוויר שבבועיות מספק לחליפת הצלילה את יכולת הבידוד שלה.
בנוסף ישנן דרגות שונות של אטימה מפני כניסת מים לאיזור שבין הגוף לחליפה, האטימה מתבצעת על ידי הצמדת קצות חליפת הצלילה לגוף הצולל
בחליפת צלילה רטובה אין אטימה מיוחדת באיזור הגפיים והצוואר, תהיה תחלופת מים איטית באיזור שבין הגוף לחליפה
בחליפת צלילה חצי יבשה ישנו חומר הנצמד לגוף בצורה טובה, מים נכנסים לאיזור הגוף בקצב איטי (זרזיף).
בחליפת צלילה יבשה ישנו אוויר בתור החליפה ולא נכנסים מים בכלל לאיזור הגוף, השימוש בחליפת צלילה יבשה בארץ נדיר. השימוש בחליפת צלילה יבשה דורש הכשרה מיוחדת.

איך משתמשים בחליפת הצלילה

יש ללבוש את החליפה ממש לפני הצלילה, לכן דחו את לבישת החליפה לרגע האחרון, תכננו את הצלילה, הרכיבו את המאזן, המיכל והווסת, וודאו ששאר הציוד מוכן לפני שאתם לובשים את החליפה.
המקום המועדף ללבישת חליפת הצלילה הוא במקלחת, בקיץ צינון חליפת הצלילה במים יעזור לכם להמנע מחום יתר, בחורף שטיפת החליפה במים חמים ישפרו את מאזן החום בזמן הצלילה. בנוסף, יותר קל להחליק את הגפיים בחליפה רטובה
את החליפה לובשים כמו שלובשים גרביון, מכניסים את הרגל עד הסוף ומותחים כל פעם חלק קטן של החליפה כלפי מעלה, מלמטה למעלה. אחרי שהכנסתם את הרגליים עד הסוף אפשר לעבור לעמידה ולהמשיך עם החלק העליון והרוכסנים.
את חליפת הצלילה נוריד בעזזרת בן הזוג כמו שמקלפים בננה, מלמעלה למעטה תוך כדי הוצאת החלק הפנימי של החליפה החוצה.

איך לבחור חליפת צלילה?

סוג חליפת הצלילה ועוביה

טמפרטורת מים במעלות סוג עובי במ״מ
מעל 26 ברמודה 3-5
22-26 רטובה 5
18-21 חצי יבשה 5-7
13-18 חצי יבשה 7
מתחת ל13 יבשה  

נוחות
חליפה גדולה מדי תגרום לתחלופת מים גבוהה באיזור שבין הגוף לחליפת הצלילה ולא תבודד בצורה יעילה. בנוסף עלולים להווצר כיסי אוויר באיזור המפרקים, בזמן הצלילה כיסי אוויר יהיו במצב של תת לחץ ועלולים להווצר שטפי דם (עוד סיבה ללבישת חליפת הצלילה במקלחת).
חליפה קטנה מדי תהיה קשה ללבישה ותגביל את התנועה.

איך לבדוק חליפת צלילה?

חפשו קרעים בחליפה, התאימו את כמות המשקולות לחליפה שלכם.

איך לטפל בחליפת צלילה?

שטיפה במים מתוקים ויבוש בצל לאחר הצלילה, יש להמנע מלהשאיר ציוד צלילה חשוף לשמש ולמלח.