חופשת צלילה באיים המלדיביים

האיים המלדיביים

האיים המלדיביים הוא שמה של מדינת איי אלמוגים הממוקמת באוקינוס ההודי בין הודו למדגסקר. האיים המלדיביים מורכבים מעשרים ושישה אטולים - קבוצת איים קרובים זה לזה. כל אטול במלדיבים בנוי פחות או יותר כטבעת של איים קרובים, שמרכזו כמעט וריק מאיים.
ישנן כמה תיאוריות על איך נוצרו האטולים והמקובלת ביותר טוענת שמדובר בהרי געש ששקעו לאיטם במהלך אלפי שנים כך שהיה מספיק זמן למושבות אלמוגים להתפתח על החלק העליון שכבה אחר שכבה.
שרשרת האטולים מהווה חגורה רדודה בעלת מעברים צרים בתוך אוקינוס עמוק. כתוצאה מכך תנועת המים באוקינוס ההודי מועצמת והזרמים חזקים מאוד. המקומיים מכנים זאת מונסון מזרחי ומונסון מערבי בהתאם לכיוון הזרימה. תנועת המים מביאה איתה עושר של פלנקטון ומזון, הראות הטובה והמים החמים מאפשרים היווצרות אלמוגים. המלדיביים נהנים מעושר תת ימי של מגוון, כמות והרבה בעלי חיים גדולים.

איך מגיעים לאיים המלדיביים?

לרוב בטיסה דרך ירדן וסרי-לנקה.
שדה התעופה היחיד באיים המלדיביים ממוקם באטול הראשי, מאלה אטול.
אין מה לדאוג יותר מדי לסידורי תחבורה אחרי שהגעתם לאיים המלדיביים , מול היציאה מנמל התעופה ישנו נמל קטן, לשם תגיע הספינה שתקח אותכם למלון או לספימנת הצוללים שלכם.

למה כדאי לצלול באיים המלדיביים?

חופשת צלילה באיים המלדיביים נחשבת על ידי רבים כחופשת הצלילה הטובה בעולם.
הסיבה לכך נעוצה משילוב של תנאי צלילה אופטימליים (מטמפרטורת מים נוחה, ראות מצוינת. עושר תת ימי), יחד עם תחושת גן עדן מחוץ למים.
גם מחוץ למים המראה מדהים, האיים המלדיביים נראים כמו הפנטזיה שלנו על איי אלמוגים - אקלים טרופי, חופים לבנים, מים צלולים, דקלים.
בנוסף המלדיביים מציעים חווית שירות ופינוק לא רגילה, את התגובה הזאת תשמעו כמעט מכל מי שחזר לשם, מדובר במקום עם תודעת שירות עצומה, הצוותים מפנקים, מספר אנשי הצוות גדול והם יצאו מכליהם כדי שתחזרו מרוצים.

מלון או ספינה?

אם אתם מתכוונים להתרכז בצלילה אז הבחירה צריכה להיות בספינה. קרוזי הצלילה במלדיביים תוכננו לעבור בכל אתרי הצלילה החשובים, הספינות מפנקות וברמה גבוהה. לכל ספינה יש דונגי - סירת צוללים שהיא בעצם מועדון צלילה צף. מהרגע שהגעתם לספינה לא תצטרכו לשאת את הציוד בכלל, יורדים לדונגי, מפליגים לאתר, חוגרים וקופצים למים.

איך הצלילות באיים המלדיביים?

העושר התת ימי מהמם, עם כניסתכם למים תתקלו ב"שומרי המלדיביים" - מאות ואלפי נצרנים שמרחפים במים. בנוסף להקות עצומות של דגים קטנים ממינים שונים. אבל רוב האנשים מגיעים למלדיביים בשביל בעלי החיים הגדולים. כרישים תראו כמעט בכל צלילה, חתולי ים, צבי ים גדולים ונשרי ים (עטלפי ים). ומעל כולם המנטות, כרישי הפטיש וכרישי הלוויתן.
חשוב לזכור שאתרי הצלילה באיים המלדיביים דורשים ידע ויכולות, לא מיועדים לכל צולל. הסיבה הראשונה היא העומק, רוב האתרים ממוקמים על גבול השלושים מטר, לצוללי כוכב אחד אין מה לחפש שם. מדובר בשלוש צלילות לעומק של שלושים מטר כמעט כל יום - לא לשכוח מחשב צלילה. הסיבה השניה היא הזרם החזק, מספיק חזק עד שכדי להתקדם צוללים נאחזים בחוזקה בקרקעית על מנת שלא יסחפו בזרם!

מה עוד כדאי לדעת על האיים המלדיביים?

המלדיביים נחשבים כגן עדן גם לסוגי ספורט אחרים. גלישת גלים, גלישת רוח וקייט נפוצים ונהנים מתנאים נפלאים. גולשי גלים ישראלים שידם מאפשרת להם מגיעים למלדיביים אחת לכמה זמן אם יש לכם תחביב ימי נוסף תבדקו את האופציה.
השלטון במלדיביים מנסה לשמור על צביון המדינה, לשם כך ישנה הגבלה על מספר התיירים ועל המקומות שפתוחים לתיירים. רק תשעה אטולים פתוחים לכניסת תיירים, לשאר האטולים אסורה הכניסה.
על הספינות ניתן למצוא בעיקר ציוד צלילה, בדקו היטב שיש לכם כל מה שנחוץ לכם לשהיה מעל המים. במהלך קרוז צלילה כמעט ולא תתקלו בחנויות.